• Real-Arena
  • Contact
  • Cash Money
  • Prezintă-te
  • Counter-Strike
  • Metin2
  • Minecraft
  • SA:MP
  • [SHOP] Steam, Gift, Cards, Items
  • Giveaway STEAM
  • AcasaAcasa  IndexIndex  Regulament  Cont Premium  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

    Distribuiţi
     

     “Cand Buffon debuta, eu abia ma nasteam!”

    Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
    AutorMesaj
    H4cK3R*uL
    Administrator
    H4cK3R*uL
    # Lord of Hell!#
    Mesaje : 12494
    “Cand Buffon debuta, eu abia ma nasteam!” Empty
    MesajSubiect: “Cand Buffon debuta, eu abia ma nasteam!”   
    “Cand Buffon debuta, eu abia ma nasteam!” I_icon_minitimeLun 18 Ian 2016, 14:12

    Are 23 de ani, s-a nascut in 1992 si este considerat unul dintre cei mai talentati tineri portari ai Italiei. Cine il vede, nu se poate abtine sa nu se gandeasca la primii ani de cariera ai lui Buffon. “Piciul” Mattia Perin este considerat un viitor “inger” al nationalei Italiei si spune ca se inspira in fiecare zi de la legendarul Buffon.

    Cine il vede, nu se poate abtine sa nu se gandeasca la primii ani de cariera ai lui Buffon. “Piciul” Mattia Perin este considerat un viitor “inger” al nationalei Italiei si spune ca se inspira in fiecare zi de la legendarul Buffon.


    Perin este cel mai tanar jucator care a fost convocat de Conte la nationala Italiei pentru meciul cu Romania. E obisnuit cu asta. La Mondialul din 2014 a fost cel mai tanar din lot. Nu a prins niciun minut, fiind al treilea portar, dar simte ca fiecare minut petrecut in acelasi vestiar cu idolul sau reprezinta o sansa la care zeci de mii de copii nici nu pot spera.

    “Mi se spunea piciul. Tin minte ca ma agatam de garduri si stateam atarnat ca sa ma lungesc atunci cand eram mic”, isi aminteste Perin. Inaltimea sa, 1.88m, a fost motivul pentru care Fiorentina nu a vrut sa-l ia. Asa ca a crescut la Pro Cisterna, apoi la Pistoiese, pentru ca in 2008 sa ajunga la Genoa, unde a prins de 70 de partide, ultimii ani propulsandu-l la nationala Italiei.

    Debutul sau in Serie A a fost contra lui Juventus. Buffon era in poarta, iar “piciul” avea sa incaseze 6 goluri.

    Buffon a fost cel care l-a linistit dupa meci: “A fost ceva greu de descris intalnirea mea cu Buffon. Este cel mai inteligent portar. Cred ca el a debutat in Serie A cand eu ma nasteam. Acum suntem colegi. E atat de ciudat pentru mine. Mi-a spus dupa meci ca nu este vina mea, mi-a zis sa ma gandesc la munca mea si sa nu pun presiune suplimentara pentru ca sunt inca tanar. Sfaturile sale au contat foarte mult”

    Buffon, dar si presa din Italia il considera viitorul portar titular al Italiei peste cativa ani. Nu se teme de acel moment. In fiecare zi se lupta cu fricile sale apeland la sporturi extreme.

    “Bungee jumping-ul este a doua mea pasiune dupa fotbal, imi da atat de multa adrenalina.”

    Nu e arogant si nu e vazut ca un rebel. Italienii sunt obisnuiti cu pustii teribili. Au vazut cum Balotelli s-a transformat dintr-un talent urias intr-o dezamagire si mai mare. Pe Mattia prietenii reusesc sa-l mentina in echilibru.

    “Prietenii mei cei mai buni sunt tot cei din copilarie. Au joburi normale, unii dintre ei termina acum facultate, altul a plecat in New York sa fie ospatar. M-a sunat sa-mi spuna ca acolo castiga numai din bacsis cat ar fi castigat aici daca muncea zilnic cate 12 ore”


    Mattia a fost in lot cu Romania, dar nu a intrat pe teren. Conte il pregateste pentru Euro 2016, unde pustiul ar putea primi cateva minute de aur in Franta.


    Ai o comunitate, dar te-ai saturat de probleme? Vino pe Real-Arena.
    Sus In jos
    http://www.real-arena.com
     

    “Cand Buffon debuta, eu abia ma nasteam!”

    Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
    Pagina 1 din 1

    Real-Arena România :: Categorie generală :: Media şi noutăţi :: Sport-