• Real-Arena
  • Contact
  • Cash Money
  • Prezintă-te
  • Counter-Strike
  • Metin2
  • Minecraft
  • SA:MP
  • [SHOP] Steam, Gift, Cards, Items
  • Giveaway STEAM
  • AcasaAcasa  IndexIndex  Regulament  Cont Premium  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

    Distribuiţi
     

     Si-a scapat familia din saracie, si-a indeplinit un vis, iar acum nu vrea decat un singur lucru.

    Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
    AutorMesaj
    H4cK3R*uL
    Administrator
    H4cK3R*uL
    # Lord of Hell!#
    Mesaje : 12494
    Si-a scapat familia din saracie, si-a indeplinit un vis, iar acum nu vrea decat un singur lucru.  Empty
    MesajSubiect: Si-a scapat familia din saracie, si-a indeplinit un vis, iar acum nu vrea decat un singur lucru.    
    Si-a scapat familia din saracie, si-a indeplinit un vis, iar acum nu vrea decat un singur lucru.  I_icon_minitimeDum 20 Dec 2015, 19:27

    Acum ceva vreme, Alexandre Pato declara: “Mi-ar placea sa joc in Anglia, deoarece cred ca Premier League este campionatul numarul 1 din lume.”  

    Ziua aceea s-ar putea sa se apropie, pentru ca Pato nu mai rezista sa stea departe de Europa. Imprumutat de la Corinthians la Sao Paulo, joaca doar cu gandul la Premier League. I se pare nedrept sa stea departe de miezul fotbalului. Si noua ni se pare nedrept ca joaca pe alt fus orar si ca ii citim numele doar pe Flashscore. Si, dupa ce o sa-i aflati povestea, veti fi de acord cu noi.



    Din ianuarie se poate transfera de la Corinthians. Asa ca se poate spune ca s-a dat startul competitiei pentru transferul lui Pato. Ce cauta el? Un club cu ambitie, care sa lupte pentru titluri. Un club care sa-i indeplineasca visul: acela de a juca din nou in Champions League.

    Ce cautam noi? Sa va zicem povestile celor care ne incanta pe gazon. Smile

    “Sunt gata pentru o noua provocare!”

    Pato e imprumutat acum de la Corinthians la Sao Paulo, in Brazilia. A inscris pentru ei de 26 de ori in 59 de meciuri. Goluri care i-au readus numele in discutiile patronilor de cluburi mari din Europa. Manchester United, Chelsea, Liverpool. Limba engleza suna mai bine ca portugheza, nu vi se pare?

    “Vreau sa scriu o noua poveste in Europa, sa fac istorie. Vreau sa merg sa castig campionatul si sa joc din nou in Champions League. Am din nou visuri. “ Asta e dorinta lui Pato, la doar 26 de ani. Mai are timp destul sa faca furori. Mai ales avand in spate un trecut care-l face puternic.

    Pato are ascuns in spatele tricoului de fotbalist un baiat simplu, nascut intr-un cartier in Pato Branco, aproape de Curitiba, in Brazilia. Un baiat care la doar 11 ani si-a imbratisat parintii si a plecat in Sao Paulo, tocmai pentru a le transforma viata alor lui. Era singura lor sansa de a scapa de saracie si de a-l pune pe pauza putin pe tatal lui, care muncea 24/7. Stiti cat castiga tatal lui? 175 de euro pe luna, bani cu care trebuia sa-si intretina familia: sotia si cei trei copii.

    Smuls de clubul Internacional din viata gri pe care o ducea, Pato a inceput sa vada in culori lumea in care traia. Stia ca e un sacrificiu si ca tot dorul indreptat spre casa o sa conteze intr-o zi. Acea zi de care vorbeam mai sus. Care e aproape. Foarte aproape.

    “A fost sansa de a le da o noua viata celor din familia mea. Tot ce am facut am facut din dragoste pentru ei.”

    La doar 17 ani isi implinea MARELE VIS

    “Le-am spus parintilor ca trebuie sa plec. Era sansa mea sa fiu un fotbalist profesionist. Ai mei au plans… iar mama mi-a spus: Ramai, te rog! Dar trebuia sa plec.”

    La 16 ani avea semnat primul contract ca jucator profesionist. Ce a facut cu banii? Le-a cumparat o casa parintilor si le-a platit studiile fratilor, Alexsandro si Gisele. In plus, si-a ajutat mama sa faca niste cursuri. Totul ca sa-si vada familia fericita! Asta era scopul lui Pato.

    Fotbalistul isi da seama care e diferenta dintre ce a trait in copilarie si ce traieste acum. “Atunci TREBUIA sa plec de acasa, acum POT ALEGE.” E cea mai mare satisfactie pe care o poate avea un om dupa ani intregi de efort.

    La Internacional a convins repede. Fanii, antrenorul si cluburile din Europa, care au inceput sa fiarba si sa sune peste Oceanul Atlantic. Un “fenomen” se nascuse in Brazilia. Era numit “Regele” la echipa lui de club, iar Thiago Silva il compara cu Ronaldo.

    Chelsea il voia, dar el a ales AC Milan. Alegerea despre care am mentionat mai devreme. Pentru Ronaldo si Maldini. Baiatul simplu din cartierul sarac din Brazilia isi intalnea idolul. La doar 17 ani. Repetam, 17 ani!

    “Inainte sa ajung in Italia, imi vedeam numele prin ziare asociat cu diferite cluburi din Premier League, dar visul meu era sa joc cu Ronaldo, la AC Milan.”

    “Cand am venit la AC Milan, ii aveam in echipa pe Ronaldo, Kaka, Clarence Seedorf, Alberto Gilardino, Fillipo Inzaghi. Dar am jucat!”

    In Italia era comparat cu Zico, se vorbea despre “Un Messi Brazilian”. Carlo Ancelotti, antrenorul lui de la AC Milan, vorbea despre el ca despre un viitor castigator al Balonului de Aur. Pato era vazut ca liderul unei unei noi generatii sclipitoare.

    Inainte de a parasi Brazilia, i-a doborat recordul lui Pele: cel mai tanar marcator in competitiile FIFA. Trecand la AC Milan, a continuat sa marcheze si a devenit, la doar 22 de ani, cel mai tanar jucator care a inscris 50 de goluri pentru club.

    “Mereu le ziceam asta lui Beckam si Ronaldinho”

    Primul meci pentru AC Milan alaturi de Beckham. Pato, departe de a fi baiatul simplu din cartierul Brazilian, s-a uitat fix in ochii lui si i-a zis: “Cand ai mingea, ridica privirea si cauta-ma pe teren. Eu o sa…si mimam alergarea rapida”.


    Mereu le zicea asta lui David si lui Ronaldinho. Si ei il ascultau. Pana cand accidentarile au inceput sa il deranjeze. Sa nu uitam ca Pato a venit in Italia cand era foarte tanar. Timp de acomodare nu a avut. Odata intrat pe teren, a jucat meci dupa meci, ignorand faptul ca nu avea corpul atat de dezvoltat ca sa faca fata unui asa mare efort. Era pentru a nu stiu cata oara cand Pato strangea din dinti.

    Ce facem toti cand simtim ca lumea se darama

    Ne intoarcem acasa. Asta a facut si Pato. Dupa luni, ani de fuga continua, corpul lui i-a dat un semnat de alarma. 14 accidentari, 11 dintre ele musculare. Conditia fizica era la pamant, dar continua sa alerge, sa incrie goluri, sa castige trofee. Corpul voia pe teren. Insa mintea voia inapoi acasa, in Brazilia.
    Pana sa aleaga drumul drept spre ai lui, i s-a oferit un contract pe 3 ani la PSG. 28 milioane de euro ca sa joace pentru o forta a Europei. Era cat pe ce sa il semneze, dar Berlusconi a zis: “Pato ramane aici.” A mai stat un an, apoi si-a facut bagajul catre America de Sud. “Aveam nevoie sa ma intorc acasa”, a zis Pato.
    O alta alegere potrivita pentru “Rege”. Dupa cateva luni de jucat la Corinthians, conditia lui fizica era perfecta. Si, dupa 3 ani jucati in Brazilia, visurile lui au recapatat contur. Drumul drept catre Brazilia se vrea continuat cu drumul inapoi spre Europa. Ca sa scrie o noua poveste.

    Antrenorul de la Sao Paulo, Juan Carlos Osorio, il compara cu Neymar, Eden Hazard si Franck Ribery, iar managerul nationalei, Dunga, admite ca este cel mai bun atacant care joaca acum in Brazilia.

    In doi ani de imprumut de la Corinthians la Sao Paulo, Pato si-a ajutat echipa sa castige Cupa Libertadores. Cu inca un an de contract la Corinthians, fotbalistul poate pleca la orice alta echipa. 15 milioane de lire este suma de transfer. Iar gandurile lui se indreapta spre Anglia, tara unde a debutat in Champions League (Arsenal-AC Milan in 2008).

    Momentul care il va urmari toata viata

    Ziua care e atat de aproape sa vina e aceea in care Pato va auzi din nou imnul Ligii Campionilor. Prima oara cand l-a ascultat avea 18 ani. In noaptea de dinainte de meciul cu Arsenal, pe IPod, stand intins in pat. Amintirea pe care a pastrat-o de acolo, dincolo de scorul de 0-0, este momentul cand a iesit pe gazon. “Imi place emotia englezilor. O simti doar uitandu-te la TV si privind stadionul”.

    “Si imi mai place jocul dur din Premier League. Nu ar fi o problema pentru mine acomodarea fizica”. Acum se vede cat de mult conteaza strangerile de dinti din copilarie.

    “Calitatea mea: viteza. Sunt rapid. Asta ma face sa ma potrivesc la fix cu fotbalul englez. Acolo totul se intampla foarte repede.”

    El este Pato. Un fost baiat simplu. Un actual povestitor de visuri implinite. Un viitor scriitor al unor povesti noi.


    Ai o comunitate, dar te-ai saturat de probleme? Vino pe Real-Arena.
    Sus In jos
    http://www.real-arena.com
     

    Si-a scapat familia din saracie, si-a indeplinit un vis, iar acum nu vrea decat un singur lucru.

    Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
    Pagina 1 din 1

    Real-Arena România :: Categorie generală :: Media şi noutăţi :: Sport-